![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9166370
*
nr 916 6370
Spegel
med 1 par lampetter, tenn, 1930-tal, höjd: 50 + 32
Utrop:
400 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 oktober 2014
kl 18:43:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/10 23:01:55
1
200 kr
5/10 15:25:16
2
200 kr
5/10 15:25:16
1
200 kr (Budbetjänt)
5/10 15:29:32
2
300 kr
5/10 18:17:15
3
Vinnande bud
6/10 18:09:56
4
450 kr
6/10 18:09:56
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 916 6370
Spegel
med 1 par lampetter, tenn, 1930-tal, höjd: 50 + 32
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/10 23:01:55 | 1 | 200 kr |
5/10 15:25:16 | 2 | 200 kr |
5/10 15:25:16 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
5/10 15:29:32 | 2 | 300 kr |
5/10 18:17:15 | 3 | Vinnande bud |
6/10 18:09:56 | 4 | 450 kr |
6/10 18:09:56 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53